Květináče Lechuza - hýčkejte Vaše květiny
Orchideje v Lechuze

V plném květu:
tipy a triky pro pěstování orchidejí v Lechuze

Lechuza vám pomůže s péčí o vaše orchideje
Poradíme vám, co je třeba zohlednit při péči o orchideje a jak můžete jednoduše přesadit rostlinu do vhodného květináče Lechuza. Kromě toho vám poradíme několik profesionálních triků od Lechuza odborníků.

Orchideje v Mini Deltini
Orchideje v Delta 20

Základy pěstování orchidejí

Orchideje v Delta 30

Většina orchidejí, které můžete koupit v obchodě, jsou takzvané epifyty. V jejich přírodním prostředí rostou převážně na stromech v oblastech tropických deštných lesů. Patří sem zejména rody Phalaenopsis, Cattleya, Oncidium, Dendrobium a Miltonia. Pokud vezmeme v úvahu podmínky v jejich přirozeném prostředí, je poměrně jednoduché určit jejich potřeby. Nedělá jim dobře hlína, trvalé přemokření nebo příliš mnoho hnojiva.

Orchideje v Maxi Cubi

Důležité! Sázejte orchideje pouze do Managreenu či Lechuza Ponu!
Při přesazování očistěte kořeny od všech kousků dřeva a kůry, aby mohly kořeny v substrátu volně dýchat. Managreen a LECHUZA-PON jsou směsy vyrobené z pemzy, zeolitu, lávy a hnojiva. To zajistí ideální cirkulaci vzduchu okolo kořenů a optimální zásobování vodou a živinami!

Orchideje v Delta 20

Orchideje mají rády světlo
Nicméně ne všechny druhy snesou přímé slunce. Ideální je okno orientované na východní či západní stranu.

Orchideje v Puro 20

Příliš mnoho vody je nebezpečné!
Orchideje jsou náchylné k hnilobě kořenů. Pocházejí z pralesa a milují vysokou vzdušnou vlhkost. Nesnášejí však dlouhodobé přemokření kořenů.

Orchideje v Mini Deltini

Pravidla hnojení
Jelikož Managreen i LECHUZA-PON obsahují dávku hnojiva, není třeba po dobu jednoho roku orchideje přihnojovat. Poté je možné přidávat do vody při zálivce klasická hnojiva na orchideje.

Rady od expertů

Požádali jsme naše LECHUZA odborníky o nějaké profesionální rady týkající se péče o orchideje:

LECHUZA má systém, který zjednodušuje zalévání - můžete snadněji zalévat a navíc o mnoho méně, než s klasickými květináči. Funguje to takto: Lijte vodu přímo do zalévací šachty. Pokud nemá květináč šachtu, lijte vodu zvolna na substrát. Naplňte zásobník do poloviny či úplně a to v závislosti na velikosti a vyschlosti vaší orchideje. Voda je ze zásobníku transportována nahoru ke kořenům nasáváním díky kapilaritě substrátu a odpařování. Když je voda úplně spotřebována, udržuje fázi sucha po dobu zhruba jednoho týdne. Substrát na sebe navázal vodu a v průběhu této doby jí rostlinu zásobuje. Pokud v průběhu této doby začnou listy orchideje uvadat, naplňte opět zásobník vodou.

Orchideje v Cararo

Voda

Méně je více! Díky samozavlažovacímu systému budou kořeny přiměřeně zásobeny vodou bez hrozby toho, že by stály ve vodě. Experti radí mlžit listy orchidejí. To imituje jejich přírodní prostředí a vytváří příhodnou vlhkost vzduchu v okolí rostliny. Orchideje preferují nevápnitou vodu, například dešťovou.

Orchideje v Delta 20

Umístění

Pokud byste chtěli umístit své orchideje na přímém slunečním světle, musíte je pomalu aklimatizovat. Většina orchidejí je vypěstována ve sklenících a většinou nejsou vystaveny žádnému slunečnímu záření, což znamená, že si budou muset zvyknout na přímé sluneční světlo pomalu, aby nedošlo k popálení. Umístěte orchidej na slunném místě teprve poté, co strávila nějaký čas v polostínu - jen tak se vyhnete riziku poškození.

Orchideje sázení

Hnojení

Stejně jako všechny rostliny i orchideje potřebují pro svůj růst živiny. Jelikož jsou však na živiny poměrně skromné, mohou se snadno přehnojit. Dávkujte tedy hnojivo na orchideje přesně podle návodu, aby jste měli jistotu, že přehnojením nedojde ke spálení listů či kořenů.

Orchideje v Mini Cubi

Opadávají orchideji květy?

Je zcela normální, že orchideji po čase květy opadávají. Je to přirozený proces a nemá to nic společného s péčí o rostliny. Když orchidej ztratila své květy a již nemá ani žádná poupata, měli byste zakrátit květní výhon ještě dříve, než začne žlutnout. Máte dvě možnosti:

(1) Rychlý způsob: zkrátit výhon o cca 1 cm nad druhým nebo třetím spícím pupenem - to způsobí, že z pupenu vyroste nový výhon rychle.

(2) Zahradnický způsob: Dejte rostlině čas na odpočinek a odstřihněte výhon opět cca 1 cm nad prvním spícím pupenem - z něj se bude vyvíjet nový výhon. Použijete-li tuto druhou metodu, bude sice trvat delší dobu, než orchidej vykvete (zhruba půl roku), ale zato se Vám Vaše orchidej odvděčí jasnějšími barvami a silnějšími květy.

Orchideje v Deltini

Sázení orchidejí krok po kroku

Orchideje sázení krok 1

Naše stolní květináče mají ideální velikost pro mladé orchideje. Součástí balení je sáček substrátu LECHUZA-PON. Vyplňte vložku květináče substrátem, ale ponechte dostatek prostor pro kořenový bal.

Orchideje sázení krok 2

Opatrně a důkladně očistěte kořenový bal od jakéhokoliv dřeva nebo kůry. Ostřihněte staré či uhnilé části kořenů.

Umístěte kořenový bal rostliny na nasypanou podkladovou vrstvu substrátu. Následně vložku zcela vyplňte LECHUZA-PON substrátem. Pokud je to možné, dejte vzduchové kořeny také dovnitř květináče.

Orchideje sázení krok 3

Mírným poklepáním na stěnu květináče se můžete ujistit, že kořeny orchideje jsou obklopeny substrátem. Jemně zatlačte prsty na povrch substrátu, abyste orchidej v květináči upevnili. Hotovo!

Orchideje sázení krok 4
designed by Panavis & Panadela | contents ©2019 |powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart